Haberler

Ecostar

Ecostar & Ecodense, 3 yeni yatırımın sonucu olan ürünlerini görücüye çıkardı...

Termo Isı’nın 2014 yılında Ecodense markalı yoğuşmalı kazan grubuna yaptığı yatırımın ilk sacayağı olan duvar tipi alüminyum ejanşörlü, spiral kanatçıklı yoğuşmalı kazan üretiminde geldikleri noktayı değerlendiren Termo Isı Sistemleri Satış ve Pazarlama Müdürü Behlül Çil, sürece ve yeni ürünlere ilişkin şu bilgilendirmelerde bulundu: “sektöre İlk başladığımız yıllarda sadece 3 kapasite aralığımız vardı ama şu anda geldiğimiz noktada 65 kW’tan 150 kW’a kadar 6 kapasite aralığında alüminyum eşanjörlü duvar tipi yoğuşmalı kazanımız mevcut. Yeni ürünlerimizden biri olan son çıkardığımız ürünü de SODEX 2019’da ziyaretçilerimizle buluşturduk. Bu yoğuşmalı grubumuza ayrıca 45 kW’tan 145 kW’a kadar çelik eşanjörlü yoğuşmalı kazanları ilave ettik. Bu grupta da 6 farklı kapasitemiz var. İkinci farklı yatırımımız ise ısı pompası alanında oldu. Bu da standımızda sergilediğimiz ürünler arasında yer alıyor. Çok ilgi çektiğini söyleyebilirim.”

Behlül Çil: “SODEX’ten 3 ay önce piyasaya sunduğumuz ve fuarda sergilediğimiz en yeni ürünümüz: Ecodense Duvar Tipi Yoğuşmalı Kazan serisinden WT-S ONE serisiydi”

Son yıllarda hayata geçirdikleri inovatif ürünlere ilişkin açıklamalarına devam eden Behlül Çil, şöyle devam etti: “Birden fazla yoğuşmalı cihazın, kontrol modülü aracılığı ile birbirine bağlanarak çalışmasına kaskad sistem deniliyor. Yoğuşmalı grupta tek cihaz olduğu zaman da kaskad sistem deniliyor. Ancak tek cihaz olduğu zaman kaskad sistemde kullanılan kontrol panosunu kullanmak durumunda kalıyorduk. Bu sebeple biz artık tek cihaz kullanılan yerlere başka bir kartla sadece tekli sistem olacak başka bir model yaptık. Bu da kaskad olmuyor. Bu serinin adı: WT-S ONE. Bu ürün; SODEX’ten 3 ay önce piyasaya sunduğumuz ve fuarda sergilediğimiz en yeni ürünümüz oldu. Yoğuşmalı gruptaki yatırımlarımızdan sonuncusu da bu üründü. Brülör alanında ise 12.000 kW’a kadar domestik brülör üretebiliyoruz. Düşük NOX ve CO salınımlı yeni seri ürünlerimiz var ( LOW NOX FGR ). Onları da SODEX’te sergiledik. Bununla ilgili de çok önemli tepkiler aldık. Sonuç olarak; yaptığımız 3 farklı yatırımın sonuçları olan ürünlerimizin tamamını standımızı ziyaret eden misafirlerimize anlattık.”

“2018 bizim için pik yaptığımız bir yıldı. Adetsel anlamda ilk 4 marka arasında konumlandık”

Duvar tipi alüminyum alaşımlı spiral kanatçıklı eşanjörlü yoğuşmalı kazanlarının sahadaki beşinci kışını geçireceğini ve çok olumlu geri bildirimler aldıklarını sözlerine ekleyen Behlül Çil, şu noktalara değindi: “2018 bizim için pik yaptığımız bir yıldı. Adetsel satış anlamda ilk 4 marka arasında konumlandık. Bu konumu ilerleyen dönemlerde daha da yukarılara taşıyacağız. Yer tipi kazanlarda da ciddi bir pazar payımız var. 1000 kW’a kadar 8 farklı kapasitede yer tipi yoğuşmalı ve alüminyum eşanjörlü kazan üretebiliyoruz. Buna ek olarak 340 kW’tan 1060 kW’a kadar da 4 farklı kapasitede ürettiğimiz çelik eşanjörlü yer tipi yoğuşmalı kazan grubumuz var.”

“Merkezi sistemin faydası konusunda bilinçlendirme çalışmalarının ve devlet uygulamalarının biraz da yaygınlaşması ve artırılması gerekiyor”

Ecostar markasının kuruluşundan bugüne kadar hiçbir zaman bireysel ısıtma ihtiyacı üzerinde çalışmadığını, hep merkezi sistemler üzerinde çalıştığını hatırlatan Behlül Çil, şirketin enerji verimliliğine bakış açısına şu cümlelerle vurgu yaptı: “Bireysel ısınma ile merkezi sistem arasında enerji verimliliği açısından büyük bir farklılık var. Bireysel ısıtmada enerji maliyetleri çok yüksektir ancak komple merkezi ısıtmadaki maliyetler çok daha düşüktür. Bugün 2000 metrekare ve üzeri binalarda merkezi sistem şartı var ve biz bunu 1000 metrekareye çekebilmek için yıllardır inanılmaz bir mücadele veriyoruz. Çünkü şu anda 2000 metrekarenin altında olan tüm binalar bireysel ısıtmayı tercih ediyor. Dolayısıyla enerji sarfiyatı yükseliyor ve maliyetler artıyor. Bu sebeple merkezi sistemin faydası konusunda bilinçlendirme çalışmalarının ve devlet uygulamalarının biraz da yaygınlaşması ve artırılması gerekiyor.”